Významné pamiatky
HORNÁ VES
Kostol sv. Pavla
Ku kultúrnym pamiatkam patrí rímskokatolícky kostol postavený v r. 1837. Rímsko -katolícky kostol dal postaviť Alexander Majthény s manželkou .
Kaplnka Sv. Vincenta Ferrarského
V obci sa zachovala kaplnka sv. Vincenta Ferrarského postavená v barokovom štýle v roku 1780. Je situovaná v centre obce.
Kaštieľ v obci Horná Ves
Dnes už len pozostatky opevnenia so zachovalou jednou pivnicou.
Začiatkom 15. storočia postavili majitelia obce Hunyadyovci opevnenú stavbu ranno-stredovekého kaštieľa.. V 16. storočí bolo stavba obnovené vo forme neskoro goticko-renesančného kaštieľa. V II. svetovej vojne bol ťažko poškodený a vystavený postupnej devastácii.
Táto rozsiahla stavba sa skladala z trojpodlažnej jednotraktovej budovy na nepravidelnom pôdoryse, na južnej strane s polygonálnym výstupkom, na východnej strane s pomerne vysokou vežou so štvorcovým pôdorysom situovanej do strednej osi budovy. Naľavo od veže je menší plochý rizalit, zakončujúci východnú fasádu. V južnom krídle bola čierna kuchyňa a nad ňou sieň s krbom. V priestore veže zaklenutej krížovou hrebienkovou klenbou bola kaplnka, ktorej interiérové úpravy a zariadenie boli z čias okolo roku 1749. Miestnosti druhého podlažia boli zaklenuté klenbami, ktoré boli valené s lunetami, alebo krížové s hrebienkami a pochádzali z čias okolo roku 1600. Výnimkou bola veľká miestnosť na východnej strane, ktorá mala neskoro gotický trámový strop s prievlakom. Miestnosti na treťom podlaží boli zakryté dreveným trámovým stropom. V sústrednej sieni na treťom podlaží bol renesančný krb z farebných kachličiek zo 17. storočia. Do západného jednotraktového krídla boli sústredené reprezentačné priestory. Na kaštieli sa robili menšie opravy v 19. storočí. V II. svetovej vojne bol ťažko poškodený a vystavený postupnej devastácii.
Kaštieľ pred a po vypálení v II. svetovej vojne a historická snímka zrúcaniny kaštieľa.
Tento kaštieľ bol v 17. storočí niekoľkokrát miestom konania stoličnej kongregácie. Bolo to práve v čase, keď bol prvým podžupanom Ladislav Hunyady. Rod Hunyady sa v tom období stal majiteľom nehnuteľností v obci a mal k obci blízky vzťah. Podľa portálnych súpisov sa ešte v 16. storočí stali pozemkovými vlastníkmi Majthényiovci, v niektorých obdobiach ako výluční vlastníci. Boli to majitelia hradu Sivý Kameň. Podľa zachovaných dokumentov viedli Majthényiovci a Hunyadyovci spolu majetkové spory o vlastníctvo zeme v obci. Z roku 1586 sa zachovali dokumenty, že Majthényiovci kruto zaobchádzali s poddanými. Aj v 18. storočí obec patrí do sústavy Majthényiovského panstva, ktorého centrum bol Sivý Kameň.
Poslednými vlastníčkami bývalých Majthényovských majetkov sa po smrti otca Rudolfa Majthényiho, ktorého v roku 1918 zabila v Budapešti električka a bol pochovaný pod kostolom v Čereňanoch, stali dve jeho dcéry Mária rod. Majthényi vydatá Tarnoczy a Gabriela Majthényi vydatá Gostony. V roku 1923 boli ich majetky štátom odňaté.
Web: http://www.obnova.sk/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=30380
OSLANY
Kostol sv. Štefana kráľa
Socha Sv. Jozefa z 18. storočia v obci Oslany
V blízkosti chrámu stojí aj socha Sv. Jozefa, ktorá je nanovo zrekonštruovaná.
Kaplnka Sv. Cyrila a Metoda
V roku 1923 bola v obci postavená za stredným mlynom malá kaplnka a to na mieste, kde dovtedy stála na kamennom podstavci Socha umučenia. Kaplnka bola postavená na pamiatku padlých občanov Oslian v rokoch 1914-18 (14 mien) v I. svetovej vojne. Zasvätili ju sv. Cyrilovi a sv. Metodovi.
Pomník SNP
Zo svetských pamiatok treba spomenúť pomník SNP postavený v r. 1964.
Slovenský dvojkríž
RADOBICA
Kostol Božského srdca Ježišovho
Ku kultúrnym pamiatkam patrí rímskokatolícky kostol pôvodne postavený v r.1950 a zrekonštruovaný v r. 2001.
Kostol pred rekonštrukciou v r. 1994.
Kostol po rekonštrukcii r. 2002.
Socha Sv. Jána Nepomuckého
V blízkosti chrámu stojí aj socha Sv. Jána Nepomuckého, ktorá je nanovo zrekonštruovaná.
Kaplnka na Cerovej
Je vo vzdialenosti 2,5 km od obce Radobica. Bola postavená miestnym obyvateľom Jánom Tomášom z vďaky za návrat z talianskeho zajatia počas II. Svetovej vojny po roku 1945. Je zasvätená Panne Márii.
VEĽKÉ POLE
Kostol
Ku kultúrnym pamiatkam patrí rímskokatolícky kostol postavený v r. 1617 v gotickom štýle. Kostol je zasvätený všetkým svätým. Pred kostolom bola v roku 1792 vybudovaná kaplnka na znak veľkého krupobitia, kedy bola týmto prírodným živlom zničená celá obec.
Morový stĺp
Táto socha bola postavená v roku 1787 na znak, že v obci sa vyskytol mor a táto socha bola pomenovaná ako Morový stĺp, ktorý sa nachádza pred kultúrnym domom v obci. Na stĺpe sú vyznačené dátumy posledných opráv rekonštrukcii tejto pamiatky.
Pomník padlých vojakov
Zo svetských pamiatok treba spomenúť Pomník padlým vojakom, ktorý je umiestnený v strede obce. Jedná sa o pomník padlých vojakov v I. svetovej vojne. Tento pomník bol vybudovaný nemeckými občanmi obce Veľké Pole, pretože obec Veľké Pole bola nemeckou obcou a títo nemeckí občania boli vysťahovaní v roku 1946 do Nemecka.
Zvonička
Medzi zaujímavé objekty môžeme zaradiť dubovú zvoničku v obci, ktorá sa nachádza na miestnom cintoríne. Do zvoničky bol odliaty zvon rodákom obce p. Michalom Trvalcom.
VEĽKÉ UHERCE
Kostol sv. Michala archanjela
Bol postavený v r.1332 v gotickom slohu na starších základoch. Renesančne upravený v r.1669, keď pristavali bočnú kaplnku. Jednoloďová stavba s polygonálnym uzáverom presbytéria a prestavanou vežou.
Kaštieľ
Jednou z dominánt obce je kaštieľ, ktorý postavili v roku 1622 Michal Bošány s manželkou Margarétou v časoch Tureckej invázie. Pôvodne bol postavený ako renesančný ale v 18.storočí bol zbarokizovaný a v r.1845 až 1860 úplne prestavaný v romanticko neogotickom slohu s ponechaním časti pôvodných miestností na prízemí.
Je to štvorkrídlová budova, stavaná okolo obdĺžnikového arkádového dvora s vežami na nárožiach. Fasáda budovy je členená bohatými neogotickými architektonickými článkami. Dvojtraktové prízemie s neogotickou kaplnkou, prístupno bohato riešeným portálom. Na druhom podlaží reprezentačné miestnosti s vyrezávanými drevenými stropmi, stenami obloženými drevenými obkladmi a vzorovým parketom. Romantická rytierska sieň s bustami rytierov na stenách.
Vo vnútornom zariadení gobelín, umiestnený v slávnostnej sieni, predstavuje kráľa sediaceho na tróne, obklopeného množstvom postáv. Reliéfna podobizeň baróna Thoneta z roku 1904 od P. Breithuta z Viedne. Rokokový rám z 2. tretiny 18. storočia a iné.
V roku 1865 kúpila kaštieľ rodina Thonetovcov, ktorá ho vlastnila až do druhej svetovej vojny. V súčasnosti je opäť vo vlastníctve jedného z potomkov Thonetovcov. Pretože je v štádiu rekonštrukcie je pre verejnosť neprístupný.
Web : www.panoramy.sme.sk/panorama/1717/velke-uherce-kastiel-pohlad-z-parku-leto-2007/?pr=1724&p=1727
Web : www.zamky.sk/kastiele-a-kurie/velke-uherce-kastiel?q=node/3&mon=305276&det=1
Kaplnka P.Márie
V dolnej časti obce, z konca 18.storočia,riešená na spôsob gloriety. Nad vchodom plastika piety zo začiatku 19.storočia. Zvon z roku 1837 od V Littmana.
Pomník padlým v prvej svetovej vojne
Nachádza sa v strede obce oproti budovy pošty. Postavený na pamiatku padlých v prvej svetovej vojne. Na kamennom podstavci súsošie dvoch postáv - Ježiš Kristus s krížom a vojakom. V podstavci zoznam padlých s nápisom kto a komu pomník postavili.
Pomník padlým v II. svetovej vojne
Pri hasičskej zbrojnici, na pamiatku padlým partizánom v SNP. Na stupňovitom polkruhovom základe z umelého kameňa súsošie troch postáv z pieskovca, v pozadí kríž. Na pomníku tabuľa so zoznamom 36 padlých.
Kaplnka na Kalvárii