O mikroregióne
OBČIANSKE ZDRUŽENIE MEDZIHORIE
Obecný úrad, Horná Ves 191, 972 48 Horná Ves, Slovenská republika
Tel.: +420 905 606 207
Fax: +420 46 549 20 49
E-mail: obechornaves@atlas.sk
Web: www.medzihorie.sk
Štatutárny zástupca:
Jozef Hrotek
HISTÓRIA A SÚČASNOSŤ
Určite Vás prekvapí, že sa neďaleko Bojníc rozprestiera mikroregión bohatý na prírodné a kultúrne krásy. Neváhajte a objavujte tunajšie zajímané pamiatky, upravené obce, lesy s potôčikmi i pokojné miesta s krásnymi výhľadmi do kraja.
Mikroregión Medzihorie vznikol dňa 4.9. 1998 ako zväzok obcí Horná Ves, Oslany, Radobica, Veľké pole a Veľké Uherce. Územie mikroregiónu je vymedzené hranicami katastrálnych území jednotlivých obcí. Nachádza sa na rozhraní Trenčianskeho a Banskobystrického kraja, na rozhraní okresu Prievidza (obce Horná Ves, Oslany, Radobica), Partizánske (Veľké Uherce) a Žarnovica (Veľké pole). Hranica mikroregiónu prechádza hrebeňmi pohoria Tríbeč a Vtáčnik, územím rozhrania dolnej Nitry a Hornonitrianskej kotliny. Najvyšší vrch je Buchlov v pohorí Vtáčnik s nadmorskou výškou 1040,5 m n. m. Územie nášho mikroregiónu sa nachádza vo veľkoplošnom chránenom území – Chránená krajinná oblasť (CHKO) Ponitrie. V území CHKO Ponitrie leží aj PR Dobrotínske skaly, ktoré, tvoria dominantu na území nášho mikroregiónu a sú vyhľadávanou turistickou atrakciou. Súčasťou PR je Dobrolínska jaskyňa hlboká 26 m, ktorá je zaujímavá výskytom vzácnych bezstavovcov. A za zmienku stojí aj chránená vápencová Veľkopoľská jaskyňa, ktorá sa nachádza vo Veľkom poli..
Bohatou históriu obcí môžete objavovať prostredníctvom kostolov a krížov, pripomínajúcich udalosti tragické ale i radostné. Návštevníkov poteší sieť značených peších i cyklistických trás. V máji v roku 2002 bol vytvorený Cyklookruh Medzihorie v celkovej dĺžke 44km. Miestne lesy lákajú každoročne veľký počet hubárov a turistov z rôznych kútov Slovenska a zahraničia. Pokiaľ zatúži turista po iných formách relaxu je možné využiť viaceré možnosti jazdenia na koňoch a iných športových vyžitiach.
VÝZNAMNÉ PAMIATKY
Kostol sv. Michala archanjela v obci Veľké Uherce
Bol postavený v r.1332 v gotickom slohu na starších základoch. Renesančne upravený v r.1669, keď pristavali bočnú kaplnku. Jednoloďová stavba s polygonálnym uzáverom presbytéria a prestavanou vežou.
Kaštieľ v obci Veľké Uherce
Jednou z dominánt obce je kaštieľ, ktorý postavili v roku 1622 Michal Bošány s manželkou Margarétou v časoch Tureckej invázie. Pôvodne bol postavený ako renesančný ale v 18.storočí bol zbarokizovaný a v r.1845 až 1860 úplne prestavaný v romanticko neogotickom slohu s ponechaním časti pôvodných miestností na prízemí.
Je to štvorkrídlová budova, stavaná okolo obdĺžnikového arkádového dvora s vežami na nárožiach. Fasáda budovy je členená bohatými neogotickými architektonickými článkami. Dvojtraktové prízemie s neogotickou kaplnkou, prístupno bohato riešeným portálom. Na druhom podlaží reprezentačné miestnosti s vyrezávanými drevenými stropmi, stenami obloženými drevenými obkladmi a vzorovým parketom. Romantická rytierska sieň s bustami rytierov na stenách.
Vo vnútornom zariadení gobelín, umiestnený v slávnostnej sieni, predstavuje kráľa sediaceho na tróne, obklopeného množstvom postáv. Reliéfna podobizeň baróna Thoneta z roku 1904 od P. Breithuta z Viedne. Rokokový rám z 2. tretiny 18. storočia a iné.
V roku 1865 kúpila kaštieľ rodina Thonetovcov, ktorá ho vlastnila až do druhej svetovej vojny. V súčasnosti je opäť vo vlastníctve jedného z potomkov Thonetovcov. Pretože je v štádiu rekonštrukcie je pre verejnosť neprístupný.
Web : www.panoramy.sme.sk/panorama/1717/velke-uherce-kastiel-pohlad-z-parku-leto-2007/?pr=1724&p=1727
Web : www.zamky.sk/kastiele-a-kurie/velke-uherce-kastiel?q=node/3&mon=305276&det=1
Kaplnka P.Márie – zvonička v obci Veľké Uherce
V dolnej časti obce, z konca 18.storočia,riešená na spôsob gloriety. Nad vchodom plastika piety zo začiatku 19.storočia. Zvon z roku 1837 od V Littmana.
Pomník padlým v prvej svetovej vojne v obci Veľké Uherce
Nachádza sa v strede obce oproti budovy pošty. Postavený na pamiatku padlých v prvej svetovej vojne. Na kamennom podstavci súsošie dvoch postáv - Ježiš Kristus s krížom a vojakom. V podstavci zoznam padlých s nápisom kto a komu pomník postavili.
Kostol Božského srdca Ježišovho v obci Radobica
Ku kultúrnym pamiatkam patrí rímskokatolícky kostol pôvodne postavený v roku 1950 a zrekonštruovaný v roku 2001.
Kostol v obci Veľké Pole
Ku kultúrnym pamiatkam patrí rímskokatolícky kostol postavený v r. 1617 v gotickom štýle. Kostol je zasvätený všetkým svätým. Pred kostolom bola v roku 1792 vybudovaná kaplnka na znak veľkého krupobitia, kedy bola týmto prírodným živlom zničená celá obec.
Pomník padlých vojakov v obci Veľké Pole
Zo svetských pamiatok treba spomenúť Pomník padlým vojakom, ktorý je umiestnený v strede obce Veľké Pole. Jedná sa o pomník padlých vojakov v I. svetovej vojne. Tento pomník bol vybudovaný nemeckými občanmi obce Veľké Pole, pretože obec Veľké Pole bola nemeckou obcou a títo nemeckí občania boli vysťahovaní v roku 1946 do Nemecka.
Kostol sv. Štefana kráľa v obci Oslany
Ku kultúrnym pamiatkam patrí rímskokatolícky kostol pôvodne postavený v r. 1332 v gotickom štýle, prestavaný v r. 1495. Do súčasnej podoby bol prestavaný v r. 1756-68 v barokovom štýle. Patrónom chrámu je sv. Štefan, uhorský kráľ.
Socha Sv. Jozefa z 18. storočia v obci Oslany
V blízkosti chrámu stojí aj socha Sv. Jozefa, ktorá je nanovo zrekonštruovaná.
Kostol sv. Pavla v obci Horná Ves
Ku kultúrnym pamiatkam patrí rímskokatolícky kostol postavený v r. 1787. Rímsko -katolícky kostol dal postaviť Alexander Majthény s manželkou .
Kaštieľ v obci Horná Ves
Dnes už len pozostatky opevnenia so zachovalou jednou pivnicou.
Začiatkom 15. storočia postavili majitelia obce Hunyadyovci opevnenú stavbu ranno-stredovekého kaštieľa.. V 16. storočí bolo stavba obnovené vo forme neskoro goticko-renesančného kaštieľa. V II. svetovej vojne bol ťažko poškodený a vystavený postupnej devastácii.
TRADIČNÉ AKCIE
Január
• Novoročný koncert dychovej hudby ( obec Veľké Uherce ).
Február
• Pochovávanie basy, spojené s tanečnou zábavou (všetky obce).
• Detský karneval ( obec Veľké Pole ).
• Fašiangový sprievod po obci ( obce Radobica, Horná Ves ).
• Fašiangová verejná zakáľačka ( obce Veľké Pole, Oslany ).
Marec
• Privítanie jari – Vynášanie Moreny ( obec Horná Ves).
Apríl
• Sadenie mája( všetky obce ).
• Oslavy výročia ukončenia II. Svetovej vojny ( obec Veľké Uherce ).
Máj
• Pochovávanie basy, spojené s tanečnou zábavou ( obec Veľké Uherce ).
Jún
• Deň Medzihoria ( Organizuje vždy jedna z obcí mikroregiónu ).
• Motokrosový pretek ( obec Veľké Uherce ).
Júl
• Futbalový turnaj o Pohár SNP ( obec Veľké Uherce ).
• Futbalový turnaj združenia obcí Šípok ( obec Veľké Uherce ).
August
• Kultúrno-spoločenské podujatia na výr. vysvätenia kostola (hody obce Veľké Pole, Oslany ).
•Oslavy SNP- posedenie pri vatre ( obce Radobica, Horná Ves, Veľké Uherce ).
• Detský karneval – pri príležitosti ukončenia letných prázdnin ( obec Horná Ves ).
• Festival dychových hudieb( obec Veľké Uherce ).
• Marianská púť na kalvárii ( obec Veľké Uherce ).
September
• Výstavka prác šikovných rúk z darov zeme v miestnom kostole ( obec Radobica ).
• Motokrosový pretek ( obec Veľké Uherce ).
December
• Vianočné koledy, vystúpenie speváckej skupiny resp. hosťujúceho súboru ( obce Veľké Pole, Oslany ).
• Posedenie pri jedličke a koledovanie po obci ( obec Radobica ).
• Posedenie pri jedličke pre seniorov( obec Horná Ves ).